LTF Portal

Walka z trądzikiem dorosłych

Nie tylko młodzi ludzie w okresie dojrzewania ciepią na uporczywy trądzik. Ten problem może dotyczyć osób nawet po 30 i 40 roku życia, jednakże przyczyny takiego stanu rzeczy są już inne. Trądzik dorosłych dotyczy najczęściej kobiet, ponieważ to ich dotykają problemy hormonalne. Ponadto wągry i stany zapalne pojawiają się na skutek kontaktu z zanieczyszczonym powietrzem, życia w stresie i nieprawidłowej diety. W jaki sposób walczyć z trądzikiem w wieku dojrzałym?

Leki doustne i maści

Medycyna w Polsce zaleca rozpoczęcie od łagodniejszych środków zewnętrznych na przykład płynu na bazie pochodnej witaminy A czy też maści z kwasami. Obydwa produktu działają złuszczająco, regulują wydzielanie sebum i pomagają w przebudowie skóry. Można włączyć również doustny antybiotyk. To pomoże, jeżeli podłoże choroby jest bakteryjne. Za trądzik w dużej mierze odpowiadają bakterie, które bytują i rozmnażają się w nieprawidłowym sebum.

W przypadku bardzo silnego trądziku, o agresywnej i uporczywej postaci stosuje się leki hormonalne lub pochodną witaminy A w tabletkach. Takie leczenie ma wiele skutków ubocznych, ale czasami jest jednym wyjściem, by oczyścić skórę. Raz na jakiś czas warto także skorzystać z peelingów chemicznych, które można wykonać zarówno u dermatologa, jak i kosmetologa. Oczywiście najlepiej nie stosować wszystkich dostępnych metod na raz, zaś poszczególne metody dodatkowego leczenia zawsze konsultować ze swoim dermatologiem. Walka z trądzikiem wymaga determinacji i cierpliwości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *