LTF Portal

Idealne mieszkanie – dom wolno stojący

Marzenia o własnym domu zajmują myśli większości polskich rodzin. Wolno stojący dom, dokoła ogród, ogrodzony teren – to dla wielu nieosiągalne marzenie, głównie ze względu na cenę.

Ceny domów w Polsce kształtują się w zależności od lokalizacji; w miejscowościach atrakcyjnych – dom będzie kosztował dużo drożej niż w małej wsi lub na dalekich peryferiach miasta. Jednak pomimo tego, potencjalnych chętnych na własne cztery kąty we własnym domu — ciągle przybywa.

Budownictwo w Polsce — dom czy mieszkanie w bloku

Kupując dom warto brać pod uwagę koszty jego eksploatacji, które są często o wiele niższe niż koszty mieszkania w domu wielorodzinnym – kamienicy czy bloku mieszkalnym.

Przede wszystkim za dom wolno stojący nie płacimy czynszu – jest to nasza własność. Gdy posiadamy własne ujęcie wody – również nie płacimy za czystą wodę, jedynie za ścieki odprowadzane do kanalizacji zbiorczej lub szamba – opróżnianego kilka razy do roku przez specjalny wóz asenizacyjny. Dzięki zamontowaniu ogniw solarnych lub zbiornika na gaz płynny — zaoszczędzimy na energii elektrycznej i cieplnej. To tylko kilka z licznych zalet, natomiast wad jest zdecydowanie mniej.

Wady mieszkania w domu wolno stojącym — łatwe do zaakceptowania

Właściciele posesji mają obowiązek odprowadzić podatek od gruntu i nieruchomości a który jest znacznie niższy niż czynsz za mieszkanie w kamienicy czy bloku. Wszelkie remonty w domu i wokół budynku właściciel wykonuje sam, jeżeli posiada szambo – wywóz nieczystości również musi załatwić we własnym zakresie. Zimą, do właściciela należy odśnieżanie chodnika lub kawałka drogi leżącej wzdłuż jego ogrodzenia – za niewywiązanie się z tego obowiązku grozi mandat. W razie klęski żywiołowej właściciela chroni tylko i wyłącznie ubezpieczenie, które wykupuje sobie sam.

Pomimo tej listy wad, posiadanie własnego domu wydaje się korzystniejsze — szczególnie dla rodzin z dziećmi, które będą dużo bezpieczniejsze na własnym, ogrodzonym terenie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *