LTF Portal

Dlaczego warto pomyśleć nad domem seniora na starość?

dom seniora

Opieka nad osobami starszymi to kwestia problematyczna dla całych rodzin, ale też dla samych seniorów, którzy woleliby po prostu odpocząć niż stwarzać dodatkowe kłopoty dla bliskich. Domy seniora to jedno z ciekawszych rozwiązań dostępnych dla osób starszych i to niekoniecznie schorowanych, ale poszukujących dobrego towarzystwa, wielu interesujących aktywności, kreatywnego wsparcia psychologicznego. Dlaczego warto pomyśleć nad domem seniora, kiedy przyjdzie czas?

Dlaczego rośnie zainteresowanie wyspecjalizowanymi domami seniora?

Większość profesjonalnie zarządzanych domów seniora funkcjonuje w zielonej, bardzo spokojnej okolicy, a także zapewnia pełne wyżywienie uwzględniające preferencje dietetyczne. Dochodzi do tego regularna opieka lekarska i to nie tylko standardowa, ale często rozszerzana na specjalistów psychiatrii, psychologii, dietetyków, trenerów personalnych. Oczywiście wszystko zależy od specyfiki ośrodka. Domy seniora pomagają w szybkiej aklimatyzacji, a osoba starsza otrzymuje własny lub łączony pokój. Tutaj już wchodzą w grę kwestie budżetu. Im większy budżet, czyli z dużym prawdopodobieństwem bieżąca emerytura pokrywająca opłaty, tym lepsze warunki mieszkaniowe. Osoby starsze w każdym przypadku otrzymują jednak niezbędną prywatność. Jeżeli senior ma poważniejsze schorzenia z pokoju może zadzwonić bezpośrednio do pielęgniarki lub do osób pełniących dyżur.

Czy dom seniora się opłaca?

⦁ zielona przestrzeń do uprawiania wielu aktywności, których senior mógł wcześniej nawet nie znać,
⦁ zachęta do edukacji i brania udziału w spotkaniach towarzyskich, spory nacisk na integrację mieszkańców,
⦁ dodatkowe aktywności, w tym wycieczki krajoznawcze,
⦁ pełna prywatność,
⦁ kontakt z lekarzami oraz pielęgniarkami,
⦁ możliwość dopasowania pobytów krótkoterminowych lub długoterminowych.

Dlaczego warto podjąć mądrą decyzję na starość?

Domy seniora nie muszą kojarzyć się z zaniedbaniami rodzinnymi, ale naprawdę spokojną, zdrową, bardzo aktywnością starością. Warto zatem porozmawiać nie tylko z najbliższym domem opieki, ale wybrać najbardziej dopasowany do oczekiwań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *