LTF Portal

Co powoduje astygmatyzm i jak wygląda jego leczenie?

astygmatyzm

Astygmatyzm jest bardzo często diagnozowany, a mimo to wielu z nas nadal niewiele o nim wie. Co prowadzi do rozwoju astygmatyzmu? Jak wygląda leczenie? Tego i kilku innych rzeczy dowiesz się z poniższego tekstu!

Czym jest astygmatyzm?

Astygmatyzm nazywany również niezbornością to wada wzroku, która oznacza nieprawidłowości w działaniu układu optycznego oka. Do tego typu nieprawidłowości dochodzi przez zaburzenia układu optycznego, który nie skupia widzianego obrazu w jednym miejscu na siatkówce oka, lecz w kilku punktach siatkówki. Prowadzi to do rozmazywania obrazu i to jednakowo tego znajdującego się blisko, jak i daleko.

Warto w tym miejscu zauważyć, że astygmatyzm dzieli się na kilka rodzaju. Ze względu na nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu optycznego oka wyróżnia się astygmatyzm rogówkowy, astygmatyzm wewnętrzny oraz astygmatyzm całkowity. Ze względu na sposób załamywania światła możemy wyróżnić astygmatyzm zwykły, astygmatyzm złożony oraz astygmatyzm mieszany.

Jakie są przyczyny astygmatyzmu?

Prawdę mówiąc, to mamy do czynienia z wadą wzroku, która może mieć różne podłoże. Czasami za rozwój astygmatyzmu mogą odpowiadać czynniki środowiskowe, a innym razem geny. Jednak najczęściej astygmatyzm to wina nieodpowiedniego kształtu rogówki, czy położenia lub struktury soczewki. Za rozwój tej wady wzroku mogą odpowiadać także pewne nieprawidłowości w budowie tylnego bieguna oka, ale nie tylko. Wskazuje się, że astygmatyzm może występować wspólnie z innymi wadami wzroku, w tym na przykład z krótkowzrocznością lub nadwzrocznością.

Jak wygląda leczenie astygmatyzmu?

Istnieje kilka metod, które stosuje się w leczeniu astygmatyzmu. Do najczęściej wybieranych można zaliczyć korekcję wzroku z wykorzystaniem okularów lub soczewek kontaktowych. Aby jednak takie leczenie przyniosło dobre efekty, trzeba postawić na indywidualny dobór okularów lub soczewek kontaktowych. Przy astygmatyzmie standardowym stosuje się specjalną soczewkę cylindryczną, zaś przy astygmatyzmie złożonym soczewki toryczne.

Jeśli wada wzroku wynosi więcej niż 1 dioptria, to okulary lub soczewki trzeba nosić przez cały dzień. Jeśli astygmatyzm jest mniejszy, to można korzystać z okularów wyłącznie przy czynnościach związanych z wysiłkiem wzroku, a więc przy prowadzeniu samochodu, czy do pracy przy komputerze. Jednak to nie wszystko, ponieważ astygmatyzm można korygować też laserowo. Niestety zabiegi nie są refundowane, więc koszty trzeba ponieść we własnym zakresie.

Więcej na temat astygmatyzmu można dowiedzieć się na stronie Coopervision.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *